
Döntéseink
Döntéseink gyakran a pillanatnyi érzéseink alapján születnek. A pillanatnyi érzéseinket korábbi tapasztalataink befolyásolják. Vagy azért, mert már voltunk hasonló helyzetben, vagy azért mert nem éltünk még meg hasonlót. Szerencsés esetben a pillanatnyi hatás jó irányba sodor. Vannak helyzetek, amikor nincs idő átgondolni, gyorsan kell dönteni (pl. egy autóvezetési szituációban - akkor is döntést hozunk, hogy fékezünk, vagy gyorsítunk, jobbra vagy balra manőverezünk..)
Amikor viszont életünk egy pontján változást szeretnénk, érdemes megállni és végiggondolni a döntésünkkel kapcsolatos helyzetet. Hadd mutassak erre egy önfejlesztéssel felérő módszert:
1. lépésként végy egy üres lapot, függőlegesen húzz középen egy vonalat, ezzel oszd két részre a lapot.
2. lépés: A bal oldalra írd össze, hogy mit szeretnél megtartani a jelenlegi életedből úgy, ahogy van. A felsorolás szorosan kötődjön a döntési helyzetedhez. (pl. ha azon gondolkodsz, hogy belekezdj-e egy üzlet felépítésébe, akkor azokat sorold fel erre a térfélre, amelyek a jelenlegi helyzetben tartanak, nem szívesen mondanál le róluk egy üzletépítés miatt)
3. lépés: A lap jobb oldalán gyűjts össze, min szeretnél változtatni (az előző példánál maradva, erre a térfélre gyűjtsd össze azokat a lehetőségeket, amelyek támogatják az új üzletben való elindulást - utána írd fel azokat a tényezőket is, amin szívesen változtatsz egy új üzleti lehetőség, új üzleti életmód kialakítása miatt)
4. lépés: gondold végig, kik vagy mik tudnak neked segíteni a döntési helyzetben (kik támogatnak abban, hogy meghozd a döntésed, kik segítenek tisztán látni, kik azok, akik objektív képet mutatnak neked, kik állnak melletted egy-egy célod elérésében, és mik azok a lehetőségek, amelyekkel érdemes élned, hogy a döntésed után sikereket érhess el az új helyzetedben).
5. lépés: vond le a következtetéseket. Ha arra kaptál megerősítést, hogy változtass, vagy vágj bele valami újba, akkor keresd fel a "támogatóidat", és kérj tőlük segítséget.
Sikeres döntéseket kívánok, Ilona